Jeśli uczestniczyłeś w wypadku i doznałeś obrażeń ciała, czasami może upłynąć dużo czasu, zanim zostanie wypłacone pełne odszkodowanie. W tym czasie możesz ponosić koszty leczenia, może wystąpić utrata dochodu i inne obciążenia finansowe. W takiej sytuacji możesz ubiegać się o zaliczkę na poczet odszkodowania. Zastanawiasz się, jak to dokładnie wygląda? W tym artykule wyjaśniamy, czym jest zaliczka, kiedy możesz się o nią ubiegać i jak ją otrzymać.
Zaliczka na poczet odszkodowania to płatność na pokrycie bieżących wydatków przed definitywnym ustaleniem ostatecznej wysokości odszkodowania. Ma ona na celu wsparcie finansowe ofiary wypadku do czasu zakończenia całego procesu postępowania odszkodowawczego.
Po wypadku wydatki finansowe mogą szybko się piętrzyć. Mowa tu o kosztach leczenia, fizjoterapii, dojazdów do lekarzy, a nawet utracie dochodu jeśli (czasowo) nie będziesz w stanie pracować. Zaliczka sprawi, że nie będziesz musiał sam z własnych środków pokrywać tych wydatków, a to zmniejszy Twoje zmartwienia dotyczące sytuacji finansowej.
Zaliczka zazwyczaj przysługuje, jeśli:
Zaliczka na poczet odszkodowania może zostać przyznana w różnych sytuacjach, m.in.:
Wniosek o zaliczkę składa zazwyczaj Twój przedstawiciel prawny – specjalista ds. szkód osobowych lub doradca prawny. Proces ten składa się z kilku kroków:
Wysokość zaliczki zależy od kilku czynników:
W razie potrzeby można otrzymać więcej niż jedną zaliczkę – np. gdy uraz jest poważny i leczenie jest długotrwałe, co oznacza tym samym, że sam proces odszkodowawczy trwa dłużej.
Zaliczka to część Twojego całkowitego odszkodowania i zostaje z nim rozliczona.
Jeśli ostateczne całkowite odszkodowanie będzie wyższe niż wypłacona w trakcie procesu odszkodowawczego zaliczka/ zaliczki to na koniec otrzymasz różnicę/ pozostałą do wypłaty kwotę.
Nigdy nie zdarza się, że należy zwrócić zaliczkę, ponieważ ubezpieczyciel przy jej wypłacie zawsze upewnia się, że nie przekracza ona przewidywanej wysokości całkowitego możliwego odszkodowania.
Wniosek o zaliczkę może wydawać się prosty, ale w praktyce mogą pojawić się przeszkody. Ubezpieczyciel może próbować zmniejszyć kwotę zaliczki lub odmówić jej wypłaty/ odrzucić wniosek.
Zapobiega niepotrzebnym opóźnieniom i wie, jak egzekwować wykonanie płatności przez stronę przeciwną.
W Tijbout Odszkodowanie rozumiemy, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa finansowego, zwłaszcza po wypadku. Dlatego nasi specjaliści pomogą Ci złożyć wniosek o zaliczkę, dzięki czemu nie popadniesz niepotrzebnie w problemy finansowe.
Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu w sprawach dotyczących szkód osobowych, zapewniamy, że otrzymasz to, do czego masz prawo – szybko, profesjonalnie i bezproblemowo.
Chcesz sprawdzić, czy masz prawo do zaliczki na poczet odszkodowania?
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać niezobowiązującą konsultację. Jesteśmy tu po to, żeby Ci pomóc.
Skontaktuj się ze specjalistą
Odpowiedź na wszystkie pytania w ciągu 24 godzin
Skontaktuj się ze specjalistą